IDEA FESTIWALU

„Teatr w Budowie” to zwyczajowa nazwa instytucji powstającej w Lublinie przez 40 lat. Otwarte w kwietniu 2016 roku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, którego architektura swoją surowością podkreśla niekończący się proces tworzenia, to przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to nowe, zainicjowane w formie dwudniowego Prologu w listopadzie 2016 roku wydarzenie, które odkrywa paralelność pomiędzy budowaniem architektury a tworzeniem spektaklu, podkreślając ważność obrazu i kultury wizualnej w kreacjach scenicznych.

Wizualność jest dla nas bazową spektaklu stanowi fundament przekazywanych w nim treści. W trakcie Festiwalu pragniemy uświadamiać, że scenografia i kostiumy nie są wyłącznie ozdobą i tłem do gry aktorskiej, nie powstają w oderwaniu od tekstu czy treści spektaklu. Scenograf i kostiumograf współtworzą spektakl. Nasz festiwal powstał, by uhonorować i wydobyć z cienia ich pracę. Dlatego też istotnym elementem „Sceny w Budowie” jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe w ostatnim czasie. W ten sposób chcemy docenić chęć eksperymentowania i podejmowania ryzyka w tworzeniu pełnych inwencji kreacji przestrzennych. Pragniemy również, aby „Scena w Budowie” stała się forum plastyków teatru, miejscem spotkania, wymiany myśli i doświadczeń dotyczących różnych dziedzin sztuki teatralnej.

Nad meteorytyką programu Festiwalu czuwa Rada Programowa, w której skład wchodzą niezwykli twórcy związani zarówno z filmem jak i z teatrem. Są to: Ewa Braun, Boris Kudlička, Lech Majewski i Janusz Kapusta. Wszystkim działaniom patronuje Leszek Mądzik, Dyrektor Artystyczny i pomysłodawca Festiwalu. Twórca Sceny Plastycznej KUL jest artystą niezwykle wrażliwym na obraz i potrafiącym docenić piękno i prawdę płynące z tego, co pozawerbalne i zmysłowe. Tworząc swoją wizję teatru plastycznego, bardzo często odwołuje się do historii polskiego teatru, udowadniając tym samym jak charakterystyczna dla naszej tradycji teatralnej jest specyficzna wrażliwość na to co wizualne.

„Scena w Budowie” to pierwszy tego rodzaju festiwal w Lublinie i wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie, którego program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywających najbardziej wartościowe Polskie spektakle. Dzięki tej inicjatywie Lublin przez cztery dni w kwietniu stanie się forum najlepszych twórców teatralnych w Polsce. Nasz festiwal dzięki wsparciu miasta ma szansę stać się kolejną atrakcją dla turystów i powodem odwiedzin Lublin przez ludzi zainteresowanych teatrem i sztukami pięknymi.

Leszek Mądzik: Scenografia bardzo często jest aktywna, oddziałująca na widza i wpływająca na to jak odbiera spektakl. Uważam, że nadszedł w końcu odpowiedni moment, by znaleźć dla niej miejsce, a sądzę, że Centrum Spotkania Kultur to najszczęśliwsze miejsce, w którym możemy dostrzec to co się dzieje obecnie w polskiej scenografii.

Boris Kudlička: Myślę, że dla artystów zajmujących się projektowaniem przestrzeni, ten festiwal może stanowić ciekawą okazję do wymiany myśli i doświadczeń dotyczących różnorodnych dziedzin w sztuce oraz bardzo szerokiego zakresu ich zainteresowań. Festiwal Scenografii i Kostiumów może być szczególnie interesujący dla ludzi młodych, którzy aspirują do roli bycia scenografem.

Ewa Braun: W pejzażu polskich wydarzeń kulturalnych, różnego rodzaju przeglądów i festiwali zawsze brakowało prezentacji scenografii i kostiumów, jako elementów bardzo ważnych w spektaklu. Właśnie w tym roku Centrum Spotkania Kultur powołuje takie wydarzenie, które da szansę skonfrontowania i poznania najlepszych spektakli.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać