O I edycji FESTIWALU

I edycja FESTIWALU SCENOGRAFII I KOSTIUMÓW „Scena w Budowie”

20-23 kwietnia 2017

Główną częścią Festiwalu będzie konkurs, w którym nagradzane będą najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie. W ten sposób chcemy docenić najciekawsze zjawiska polskiej scenografii oraz pracę artystów, którzy za pomocą kreacji przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najważniejsze. Pokazywane spektakle będzie oceniało jury złożone z osób reprezentujących różne dyscypliny związane ze sztukami wizualnymi.

Ponadto podczas festiwalu absolwenci i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie poprowadzą warsztaty projektowania scenografii i kostiumów dla najmłodszych.

Piotr Franaszek: „Scena w Budowie”, nazwa nowego wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – Festiwalu Scenografii i Kostiumów – nie jest przypadkowa. Nawiązuje do zwyczajowej nazwy – Teatr w Budowie, która przylgnęła do naszej instytucji podczas 40 lat budowy. Dziś to określenie inspiruje nas w tworzeniu tożsamości tego miejsca. Już sama jego architektura swoją surowością nawiązuje do niekończącego się procesu kreacji. To przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych. Scenografia jest areną, w której kumulują się i ścierają myśli, koncepcje, wyobrażenia twórców spektaklu. W ten sam sposób myślimy o Centrum Spotkania Kultur, jego ascetyczne wnętrza stanowią wręcz zaproszenie do tworzenia. W naszym budynku wszystko jest odkryte – przeszklone powierzchnie, nieotynkowane ściany, odsłonięte elementy instalacji. Podobny kierunek obieramy, konstruując program „Sceny w Budowie”. Chcemy zapoznać widzów z tym, co zazwyczaj ukrywane jest przed ich wzrokiem, odsłaniamy kulisy pracy scenografów, kostiumografów, proces budowy i kreacji spektaklu.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać