ŚRODA, 24.01.2018

18.00 Sala Operowa CSK

GORSET, reż. Leszek Mądzik

Reżyserem pierwszego festiwalowego spektaklu jest Leszek Mądzik, który o swoim dziele mówi:
„Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w jego kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być. Ta dziwna maska z czasem uwiera, a nawet boli. Prowadzi do pozbycia się tej iluzyjnej zasłony. Bezsłowny pokaz, zintegrowany z muzyką, jest próbą wejścia do tych warstw naszej natury, które konfrontują presję z wolnością.”

NIEDZIELA, 04.02.2018

19.00 Sala Operowa CSK

MALOWANY PTAK, reż. Maja Kleczewska

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.
Ostrzeżenia: W spektaklu pojawi się duża ilość dymu oraz światło stroboskopowe. 

MALOWANY PTAK wg Jerzego Kosińskiego na podstawie przekładu Tomasza Mirkowicza. Spektakl w koprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

CZWARTEK, 29.03.2018

2018-chlopi
Z monumentalnej powieści Władysława Reymonta Krzysztof Garbaczewski wyławia treści ekologiczne i emancypacyjne; śledzi związki człowieka ze światem przyrody, definiuje na swój własny sposób potrzebę i sens pracy. W wielopoziomowej inscenizacji konfrontuje idee pisarza z tymi współczesnymi, tworząc świat istot będących po części ludźmi, zwierzętami i robotami, które poszukują celu własnej egzystencji. Świat „Chłopów” Garbaczewskiego to także arena działania performerskiego, na której rozgrywają się dramaty społeczności funkcjonującej często w oparciu o przemoc wobec kobiet i relacje wykluczenia.

„Teatralni Chłopi bronią się nie tylko wyobraźnią reżysera, ale też aktorstwem – energicznym, zamaszystym i ironicznym zarazem. (…). Wszystko jest tu przerysowane, dowcipne i celne zarazem. Garbaczewski urasta do rangi mistrza teatralnej groteski” Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

PIĄTEK, 20.04.2018

KSIĘGI JAKUBOWE Teatr Powszechny w Warszawie /

pokaz specjalny – Grand Prix I edycji Festiwalu „Scena w Budowie”, reż. Ewelina Marciniak

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

2018-kiegi-jakubowe-program
Ewelina Marciniak w inscenizacji monumentalnej powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim – potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne. Spektakl dla widzów dorosłych.

„…spektakl Eweliny Marciniak hipnotyzuje i zachwyca. (…). Reżyserka z monumentalnej powieści wybrała wątek niezwykłej żydowskiej rebelii. (…) Elżbieta Drużbacka w ujęciu Elizy Borkowskiej zachwyca błyskotliwym humorem (…). Fascynuje świetna muzyka Derlak i Urbańskiego.” Michał Centkowski, Newsweek Polska

WERNISAŻE WYSTAW 21 KWIETNIA GODZ. 18:30

21 Kwietnia – 30 czerwca

„Opera Fashion”

Artystyczne kreacje, modystyczne rękodzieła, szykowne obuwie. Kostiumy, kapelusze, koturny. Wielka moda i wysokie krawiectwo. Największe tytuły operowe i najgłośniejsze nazwiska projektantów oraz kostiumografów, których unikatowe dzieła sztuki krawieckiej od lat olśniewają widzów spektakli w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

21 kwietnia – 13 maja

„Upadek Ikara”

Pokaz najlepszych prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studenci wykonają projekty kostiumów i scenografii, inspirowane mitologicznym motywem upadku Ikara.

21 kwietnia – 13 maja

„Kingsajz” wystawa scenografii

W przestrzeni Centrum Spotkania Kultur zobaczyć będzie można najbardziej charakterystyczne rekwizyty z kultowego filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Twórcą scenografii do filmu był Janusz Sosnowski, wybitny artysta, który znany jest również z takich realizacji jak: „Seksmisja”, „Quo Vadis”, „Szczęśliwego Nowego Jorku” czy popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”.

SOBOTA, 21.04.2018 GODZ. 18:00

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD – prowadzenie Grażyna Torbicka

W czasie wydarzenia zostaną przyznane nagrody: Złota Kieszeń – Grand Prix – nagroda przyznawana wyłącznie na jednomyślną decyzję Jury; w wysokości 10 000 zł. A także nagrody w 2 kategoriach: Złota Kieszeń dla najlepszej scenografii w wysokości 7 500 zł oraz Złota Kieszeń dla najlepszego kostiumu w wysokości 7 500 zł. Galę poprowadzi Grażyna Torbicka.

NIEDZIELA, 22.04.2018

19.00 Sala Operowa CSK

Koncert Yasmin Levy

2018-jasminlevy

22 kwietnia 2018 roku zapraszamy na wielki finał Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Gwiazdą wieczoru będzie Yasmin Levy – izraelska piosenkarka. Artystka wykonuje przede wszystkim muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Śpiewa w ladino, zapomnianym języku hiszpańskich Żydów.

PONADTO W PROGRAMIE:

Projekcje filmowe:

23 marca 2018

18.00 „Srebrny Glob”, reżyseria: Andrzej Żuławski

13 kwietnia 2018

18.00 „Daas”, reżyseria: Adrian Panek

27 kwietnia 2018

18.00 „Kingsajz”, reżyseria: Juliusz Machulski

 

Spotkania z Mistrzami:

4 lutego 2018

Spotkanie z twórcami spektaklu „Malowany ptak”: Maja Kleczewska, Wojciech Puś, Konrad Parol. Prowadzenie: Mike Urbaniak (po spektaklu)

 

29 marca 2018

Spotkanie z twórcami spektaklu „Chłopi”: Krzysztof Garbaczewski, Jan Strumiłło, Sławomir Blaszewski, Robert Mleczko, Bartosz Nalazek. Prowadzenie: Aneta Kyzioł (po spektaklu)

 

19 kwietnia 2018

Spotkanie z autorką książki „Księgi Jakubowe” Olgą Tokarczuk. Prowadzenie: Rafał Szczerbakiewicz

 

Warsztaty:

21 kwietnia – 30 czerwca

Systematycznie organizowane warsztaty z projektowania i tworzenia kostiumów i scenografii dedykowane trzem grupom: najmłodszym, rodzicom wraz z dziećmi oraz dorosłym. Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie maska.

 

BILETY:

Bilety na wydarzenia w ramach Festiwalu dostępne są w kasie CSK i na eventim.pl

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać