ŚRODA, 24.01.2018

18.00 Sala Operowa CSK

GORSET, reż. Leszek Mądzik

Reżyserem pierwszego festiwalowego spektaklu jest Leszek Mądzik, który o swoim dziele mówi:
„Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w jego kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być. Ta dziwna maska z czasem uwiera, a nawet boli. Prowadzi do pozbycia się tej iluzyjnej zasłony. Bezsłowny pokaz, zintegrowany z muzyką, jest próbą wejścia do tych warstw naszej natury, które konfrontują presję z wolnością.”

NIEDZIELA, 04.02.2018

19.00 Sala Operowa CSK

MALOWANY PTAK, reż. Maja Kleczewska

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.
Ostrzeżenia: W spektaklu pojawi się duża ilość dymu oraz światło stroboskopowe. 

MALOWANY PTAK wg Jerzego Kosińskiego na podstawie przekładu Tomasza Mirkowicza. Spektakl w koprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

CZWARTEK, 29.03.2018

2018-chlopi
Z monumentalnej powieści Władysława Reymonta Krzysztof Garbaczewski wyławia treści ekologiczne i emancypacyjne; śledzi związki człowieka ze światem przyrody, definiuje na swój własny sposób potrzebę i sens pracy. W wielopoziomowej inscenizacji konfrontuje idee pisarza z tymi współczesnymi, tworząc świat istot będących po części ludźmi, zwierzętami i robotami, które poszukują celu własnej egzystencji. Świat „Chłopów” Garbaczewskiego to także arena działania performerskiego, na której rozgrywają się dramaty społeczności funkcjonującej często w oparciu o przemoc wobec kobiet i relacje wykluczenia.

PIĄTEK, 20.04.2018

KSIĘGI JAKUBOWE Teatr Powszechny w Warszawie /

pokaz specjalny – Grand Prix I edycji Festiwalu „Scena w Budowie”, reż. Ewelina Marciniak

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

2018-kiegi-jakubowe-program
Ewelina Marciniak w inscenizacji monumentalnej powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim – potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne. Spektakl dla widzów dorosłych.

19-22.04.2018

FINAŁ FESTIWALU

OPERA FASHION wystawa najlepszych kostiumów z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

wystawa dostępna w okresie 20 kwietnia – 30 czerwca

Artystyczne kreacje, modystyczne rękodzieła, szykowne obuwie. Kostiumy, kapelusze, koturny. Wielka moda i wysokie krawiectwo.

Największe tytuły operowe i najgłośniejsze nazwiska projektantów oraz kostiumografów, których unikatowe dzieła sztuki krawieckiej od lat olśniewają widzów spektakli w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Kuratorski wybór najefektowniejszych eksponatów z trzech flagowych wystaw modowych Galerii Opera: „Opera Haute Couture” (2014-15), „Opera od stóp do stóp” (2016), „Cały teatr na naszej głowie” (2017).

Oszałamiające zmysłowością materiały, fascynujące kroje, bogactwo wzornictwa i detali – podróż przez świat mody inspirującej najznakomitszych reżyserów teatralnych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Teatralnego oraz Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

UPADEK IKARA – pokaz najlepszych prac studentów Polskich Akademii Sztuk Pięknych

SOBOTA, 21.04.2018

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD – prowadzenie Grażyna Torbicka

NIEDZIELA, 22.04.2018

19.00 Sala Operowa CSK

Koncert Yasmin Levy

2018-jasminlevy

22 kwietnia 2018 roku zapraszamy na wielki finał Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Gwiazdą wieczoru będzie Yasmin Levy – izraelska piosenkarka. Artystka wykonuje przede wszystkim muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Śpiewa w ladino, zapomnianym języku hiszpańskich Żydów.

PONADTO W PROGRAMIE:

  • Pokaz prac studentów Polskich Akademii Sztuk Pięknych

  • Warsztaty, spotkania z Mistrzami, pokazy filmowe

BILETY:

Bilety na wydarzenia w ramach Festiwalu dostępne są w kasie CSK i na eventim.pl

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać