RADA PROGRAMOWA

EWA BRAUN

Scenografka i dekoratorka wnętrz. Laureatka Oscara za dekorację do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Członkini przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: A.Wajda, K.Kieślowski, K.Zanussi, A.Holland, W.J.Has, T.Konwicki, J.Majewski, J. Irvin, C. Gavras, S. Spielberg, P. Kassavitz, V. Schlöndorff. Kilkakrotnie była członkinią jury m.in.: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Festiwalu Scenografów i Kostiumografów Vizu-Art. Rzeszów, Oskarów Mody, „Doskonałości Mody” Twojego Stylu. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej. W 2014 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

JANUSZ KAPUSTA

Jego twórczość obejmuje grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, scenografię teatralną, rzeźbę oraz malarstwo. Jest laureatem ponad 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych. W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature”. Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Janusz Kapusta miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Kapusta jest dyrektorem artystycznym The Chopin Society of New York i honorowym członkiem Polish American Business Club. Jest założycielem i prezydentem K-dron Universe, Inc.

BORIS KUDLIČKA

Scenograf teatralny i filmowy. Jego debiut to scenografia do dzieła Oskara Nedbala: Od bajki do bajki. Od 1995 pracuje w Warszawie. Początkowo był współpracownikiem Andrzeja Kreütza Majewskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W trakcie swojej kariery miał okazję regularnie współpracować z uznanymi europejskimi reżyserami, a w szczególności z Mariuszem Trelińskim czy Keithem Warnerem, z którymi wystawił kilka operowych arcydzieł, takich jak Madame Butterfly, King Roger, Otello, Don Giovanni, Eugene Onegin, The Queen of Spades, Andrea Chénier, La Bohème, Orfeo ed Euridice, Boris Godunov, Iolanta, Aleko, La Traviata, Turandot, Der fliegende Holländer, Manon Lescaut, Death in Venice na terenie całej Europy. W roku 2005 Instytut Teatru Narodowego przyznał mu nagrodę za scenografię do spektaklu Ryszard II, a w roku 2006 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało całokształt jego osiągnięć przyznając mu medal Gloria Artis.

LECH MAJEWSKI

Malarz, poeta, prozaik, reżyser. Urodzony w Katowicach, od 1981 pracuje przede wszystkim za granicą. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy, m. in. „Rycerz”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Młyn i Krzyż” oraz „Onirica” prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jerozolimie i Montrealu, zdobywając wiele nagród. Jego wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja „KrewPoety” stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów p.t. „Bruegel Suite” był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać