WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Ekspozycje instalacji kostiumograficznych z kolekcji: Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Wystawa „Andrzej Kreutz Majewski (1936-2011)”
Retrospektywna wystawa prezentująca dokonania jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiego teatru, wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, autora dekoracji i kostiumów do niezliczonych realizacji operowych, a także cenionego malarza. Ekspozycja przygotowana wspólnie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową prezentuje dokonania artysty, który współpracował z największymi scenami teatralnymi świata, m.in. z Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu i Operą Paryską. Jego wychowankiem jest również znakomity scenograf Boris Kudlička.

Wernisaż w plenerowej Galerii Saskiej – Galeria Saska to inicjatywa realizowana przez Centrum Spotkania Kultur i Leszka Mądzika organizowana od kilku lat. W otwartej przestrzeni, na płocie lubelskiego Ogrodu Saskiego prezentowane są prace najwybitniejszych plakacistów, malarzy i fotografików. Przy okazji festiwalu zorganizujemy wystawę, której tematyka powiązana zostanie z jego ideą.

Spotkania z mistrzami – autorskie spotkania z autorytetami w dziedzinie teatru, scenografii i kostiumów – w ramach festiwalu zorganizujemy otwarte spotkania z artystami ważnymi dla polskiej i europejskiej kultury scenograficznej i kostiumograficznej, w czasie których podzielą się swoimi przemyśleniami, opowiedzą o twórczości oraz o swoich doświadczeniach.

Warsztaty scenograficzne dla dzieci i młodzieży – zajęcia warsztatowe prowadzone przez studentów i absolwentów Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przybliżą uczestnikom praktyczne zagadnienia z szeroko pojętej plastyki teatralnej. Podczas zajęć zaprezentujemy przykłady projektów i realizacji scenograficznych z całego świata, każdy z uczestników zaprojektuje własną przestrzeń teatralną w makiecie oraz miniaturę kostiumu. Efekty pracy zostaną uwiecznione na zdjęciach w różnych odsłonach świetlnych. Warsztaty mają na celu przedstawienie warsztatu, którym posługuje się scenograf, a tym samym zachęcenie do zgłębiania tej unikatowej dziedziny sztuki.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać