WYSTAWY

„Odtwarzanie  minionych  światów…”

Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. „filmy z epoki”, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę. Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonywującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.

Prezentacja fotogramów z wybranych filmów, do których tworzyłam dekoracje, jest częścią Prologu Festiwalu Scenografii i Kostiumów „SCENA W   BUDOWIE” .

Ewa Braun

„K-dron – kształt przyszłości”

W roku 1985, w Nowym Jorku odkryłem nowy kształt geometryczny, który nazwałem K-dronem, a w 1987 roku otrzymałem patent na niektóre z jego zastosowań. Trójwymiarowy kształt wyłonił się nagle z rysunków zgłębiających naturę nieskończoności, które wykonałem sześć lat wcześniej podczas studiów filozoficznych w Warszawie.

Janusz Kapusta 

K-dron jest strukturą zarazem zadziwiająco prostą i skomplikowaną. Raz odkryty, nie może zostać ulepszony – podobnie jak nie sposób ulepszyć sześcianu. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Jego powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła.

Nazwa K-dron pochodzi od skrócenia końcówki – hedron, używanej w języku ang. na określenie ściany w wielościanie, (końcówka – hedron pochodzi od greckiego słowa edron oznaczającego „podstawę”, „bazę”) i litery „k” (bryła ma jedenaście ścian a „k” jest jedenastą literą alfabetu ang.).

Wystawa w CSK jest fragmentem opowieści o K-dronie.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać